Primarul Sectorului 4: Stația de tratate a deșeurilor care se va construi la Vidra este un proiect comun al tuturor primăriilor din București și Consiliul Județean Ilfov, la distanța regulamentară de locuințe, cu tehnologii moderne / Nu vor mai fi mirosuri în zonă

7 May 2023

  Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a declarat, duminică, pentru G4Media.ro, că stația de tratate a deșeurilor care se va construi la Vidra (Ilfov) este un proiect comun al tuturor primăriilor din București și Consiliul Județean Ilfov și se va realiza la distanța regulamentară de locuințe, cu tehnologii moderne. Daniel Băluță dă asigurări că, după ... Mai mult

Cel mai mare Centru de Management Integrat al Deşeurilor din România va fi construit la Vidra, în judeţul Ilfov

3 May 2023

  În prezent Bucureştiul şi judeţul Ilfov pot fi subiectul deschiderii unor proceduri de infringement pentru nerespectarea legislaţiei europene în ceea ce priveşte colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor. Scrisoarea de punere în întârziere a Comisiei Europene din data de 12.11.2021 care a semnalat neconformităţile în gestionarea deşeurilor, în special în ceea ce priveşte tratarea deşeurilor ... Mai mult

Poliția și DIICOT-ul intră puternic în mafia gunoaielor: percheziții de amploare în București și alte trei județe

21 March 2023

  Zeci de percheziţii au loc marţi dimineaţă în Bucureşti şi în judeţele Argeş, Ilfov şi Vrancea, fiind vizat un grup infracţional organizat în scopul comiterii mai multor infracţiuni în domeniul managementului deşeurilor nepericuloase. Conform anchetatorilor, scopul constituirii acestui grup a fost de obţinere a unor avantaje financiare necuvenite, prin menţinerea monopolului şi controlului asupra ... Mai mult

Acuzări privind construirea mascată a unei gropi de gunoi și a unui incinerator în Sectorul 1!

10 March 2023

Mai mulți consilieri locali ai Primăriei Sectorului 1 au acuzat faptul că Centrul de Aport Voluntar pentru obiecte voluminoase (CAV), înființat în decembrie anul trecut printr-o hotărâre a Consiliului General al Municipiului București (CGMB) pe terenul de 11 hectare al fostului poligon SRI, ar constitui primul pas către o nouă groapă de gunoi și către construirea ... Mai mult

Gropile de gunoi din inima Bucureştiului pe care autorităţile se fac că nu le văd. Două dintre ele, la nici o sută de metri de kilometru zero al Bucureștiului

26 February 2023

  Deşi pare greu de crezut, în centrul Capitalei există mai multe terenuri pline cu tot feluri de deşeuri. De la resturi menajere şi peturi, până la seringi utilizate. Două astfel de gropi de gunoi se află la mai puţin de o sută de metri de KM 0, pe strada Lipscani, respectiv Calea Moşilor. În ... Mai mult

Ministrul Mediului, fără o soluție viabilă privind mirosul insuportabil de la groapa de gunoi Vidra: „Nu poţi lăsa un oraş de mărimea Bucureştiului care generează un milion de tone de deşeuri pe an, fără groapă”

11 February 2023

      Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, invitat în cadrul emisiunii  Proiect de ţară: România, de la Prima News, declară că, deși legea prevede tratarea deșeurilor în centre speciale de gestionare a deșeurilor, „nu există capacități de tratare”, motiv pentru care gunoiul se depozitează, de cele mai multe ori, așa cum îl colectează ... Mai mult

Eco Sud SA vrea să cucerească piața serviciilor de salubritate cu o „caracatiță” de ONG-uri de mediu controlate de oamenii săi de încredere

15 January 2023

  Ne propunem un studiu de caz. Valentin Basarabeanu, fost director în cadrul Eco Sud SA București, unul din cei mai importanți operatori de salubritate din zona capitalei este, de vreo doi ani, un activist care înființează ONG-uri de protecția mediului și organizează proteste, criticând dur administrarea haotică a deșeurilor, cum ar fi cazul apariției rampei de ... Mai mult